Αποστολέας Θέμα: MIRAGE 2000-5 ΠΟΛΕΜΙΚΗΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ 1/48  (Αναγνώστηκε 2353 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PSilos33

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • modelclub.gr
MIRAGE 2000-5 ΠΟΛΕΜΙΚΗΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ 1/48
« στις: Απρίλιος 15, 2013, 01:00:45 πμ »
Ξεκινάω την πρώτη μου κατασκευή με παράλληλη παρουσίαση στο φόρουμ, με το Κίτ της italeri στην 1/48.
Ευχομαι τα "μαστιγώματα" απο τους φίλους εδώ να με βοηθήσουν  να ξεπεράσω το μεγαλύτερό μου πρόβλημα στο χόμπυ: Αργοπορία :roll:
Αν δεν σπρώξει κάποιος μπορει ενα κίτ να πιάσει το τετράμηνο. Και αν συνεχίσω να αγοράζω μοντέλα πιο γρήγορα απο οτι φτιάχνω σε λίγω θα βγώ έξω απο το σπίτι για να μένουν μέσα τα κουτιά που περιμένουν  :mrgreen:
Θα προσπαθήσω να αναπαραστήσω αυτό:
http://www.airfighters.com/photo/34896/M/Greece-Air-Force/Dassalt-Mirage-2000-5EG
περισσότερα άυριο...

Αποσυνδεδεμένος dimitrisap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1225
  • Age: 56
  • Τόπος: Πολύκαστρο
Απ: MIRAGE 2000-5 ΠΟΛΕΜΙΚΗΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ 1/48
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 15, 2013, 08:01:13 πμ »
Καλη αρχη!

Αποσυνδεδεμένος dive

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5355
  • Age: 46
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Βελετάς Δημήτριος - Γεννημένος λάθος εποχή
Απ: MIRAGE 2000-5 ΠΟΛΕΜΙΚΗΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ 1/48
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 15, 2013, 11:35:22 πμ »
Γεια σου συναδελφε. ::salut::
Θα ηθελα να σου επισημάνω οτι το συγκεκριμένο κιτ αποδίδει το E/BGM και οχι το -5αρι.
κάποιοι κατα καιρους εχουν επισημάνει τις διαφορές.
καλή αρχη και καλή κατασκευή. ::thumbleft::

I WALK THE PATH OF THE DARK SIDE

Αποσυνδεδεμένος AETOC69

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 672
  • Τόπος: ΕΛΛΑΣ
  • OLYMPOS TANGO 4
Απ: MIRAGE 2000-5 ΠΟΛΕΜΙΚΗΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ 1/48
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 15, 2013, 03:02:58 μμ »
Ξεκινάω την πρώτη μου κατασκευή με παράλληλη παρουσίαση στο φόρουμ, με το Κίτ της italeri στην 1/48.
Ευχομαι τα "μαστιγώματα" απο τους φίλους εδώ να με βοηθήσουν  να ξεπεράσω το μεγαλύτερό μου πρόβλημα στο χόμπυ: Αργοπορία :roll:
Αν δεν σπρώξει κάποιος μπορει ενα κίτ να πιάσει το τετράμηνο. Και αν συνεχίσω να αγοράζω μοντέλα πιο γρήγορα απο οτι φτιάχνω σε λίγω θα βγώ έξω απο το σπίτι για να μένουν μέσα τα κουτιά που περιμένουν  :mrgreen:
Θα προσπαθήσω να αναπαραστήσω αυτό:
http://www.airfighters.com/photo/34896/M/Greece-Air-Force/Dassalt-Mirage-2000-5EG
περισσότερα άυριο...
Καλη αρχη κι απο μενα και καλη συνεχεια , ::salut::
Οπως σε ολες τις τεχνες ετσι και στο μοντελισμο (αν και ανηκει στην κατηγορια των Χομπυ δεν παυει να ειναι τεχνη )ισχυει το οτι αν δεν χαλασεις .....δεν μαθαινεις  :wink:
Για αυτο ειμαστε και εμεις εδω για να μοιρασουμε τις μοντελιστικες μας εμπειριες  μαζι σου  ::salut:: ::salut::
 
FLY LOW HIT HARD ..... WITH THE RIGHT STUFF

Αποσυνδεδεμένος PSilos33

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • modelclub.gr
Απ: MIRAGE 2000-5 ΠΟΛΕΜΙΚΗΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ 1/48
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 15, 2013, 04:18:38 μμ »
Ευχαριστώ φίλοι μου, θα έχω παρέα βλέπω... ::salut::

Γεια σου συναδελφε. ::salut::
Θα ηθελα να σου επισημάνω οτι το συγκεκριμένο κιτ αποδίδει το E/BGM και οχι το -5αρι.
κάποιοι κατα καιρους εχουν επισημάνει τις διαφορές.
καλή αρχη και καλή κατασκευή. ::thumbleft::
Η αλήθεια είναι οτι το κίτ όπως είναι και με τα λάθη που έχει (και στις χαλκομανίες) δέν αναπαριστά σωστά...κανέναν απο τους τύπους που διαθέτει η ΠΑ!
Ομως προβληματίστηκα, ζύγισα τα +/- σε κάθε επιλογή. Αποφάσισα -5 έχοντας σαν δεδομένα:
α) Κοστος κάτω. κρίση. Δεν θα ξοδέψω τίποτα σε βελτιωτικά σετ η χαλκομανίες,οπότε μόνο σκρατσιές και μαμά decals...
β)Rafale revell 1/48 περιμένει στην γραμμή παραγωγής της DASSAULT.... ::glossa:: θέλω να πώ στο διπλανό κουτί στον πάγκο οπότε αν κάνω την υποχώρηση το Ραφάλ θα ελαφρύνει μερικούς... mica!
γ)Οι μαμά χαλκομανίες δίνονται σε "γαλάζιο-μπλε". Σωστό για -5 , λάθος για EGM που είναι σκούρο μπλέ. Επίσης  τα s/n που δίνει το μοντέλο  για τα EGM σε σκούρο γκρί (λάθος πάλι, μαυρα μου κάνουν σε φωτο EGM , ΑΛΛΑ ΣΩΣΤΟ  για -5)είναι για το 214 και 245 που με λίγο...ψαλιδάκι στις χαλκομανίες  φτιάχνω ενα πλευρικο s/n 514 σε γκρί που αντιστοιχεί σε υπαρκτό -5, αυτό στο link που εδωσα παραπάνω.
δ) Αγκιστρο ανάσχεσης. Δεν έχουν τα -5 οσο έχω δει σε φωτο οπότε μια σκρατσιά λιγότερη
ε) Σωλήνας πιτό. Δεν έχει το 514 , όπως και όλα τα καινούρια -5 οπότε ενα κομμάτι  λιγότερο σπασμένο απο το ..ξεσκονόπανο της κυρίας 8)
στ) Κόκπιτ. Μάυρο, πιο μάυρο δε γίνεται  στα -5 και με κλειστή την καλύπτρα δέν θα φαινεται οτι δε καταφέρω να αναπαραστήσω :?
 
Τυχόν ενστάσεις στα παραπάνω τις περιμένω με αγωνία!